Tiny House

Pratik hazır konut çözümleri sunan Nestavilla ‘Tiny House’ üretimine başladı! 23 metrekarelik ‘taşınabilir karavan tarzı küçük evler’, arsaya yapı ruhsatı şartına son veriyor!

Vefa Group'un pratik hazır konut üretiminde uzman markası Nestavilla, pandeminin ardından gözde olan doğal ve minimal yaşam trendiyle birlikte ilk kez ‘Tiny House’ konseptiyle konut üretimine başladı. Karayolları Yönetmeliği’ne uygun maksimum 2,55 en, 4 metre yükseklik ve 3.500 ağırlıkta, kullanım alanı 30 metrekareye kadar tasarlanabilen bu küçük, karavan tarzı evler, ruhsatında römork takabilir ibareli bir araç ile istenen her yere taşınabiliyor!

Banyosundan mutfağına, oturma alanından yatak odasına kadar her detayın düşünüldüğü Tiny House’ların en dikkat çekici özelliklerinden biri ise evlere noterden ruhsat alınmasının yeterli olması. Yani ev sahipleri, arsaya yapı ruhsatına başvurmak zorunda kalmadan imar izni olmayan yerlerde bile rahatlıkla konaklayabiliyor.

Nestavilla, hafif çelik, modül ve panel prefabrik ev konseptlerinin ardından şimdi de son dönemin gözde ‘küçük, taşınan ev’ trendini başlatan ‘Tiny House’ konseptinde konut üretimine başladı.

Özellikle pandemi sürecinde doğayla iç içe, şehrin karmaşasından uzakta olmak isteyen, minimal bir yaşam tarzını benimseyen insanlar için daha özgür ve daha sade bir yaşamın simgesi olan ‘Tiny House’ların en önemli avantajı, zaman ve maliyet tasarrufunun yanında istenen her yere taşınabilme özelliği…

 

 

Karavan tarzı evlerin üretimini 1 ayda gerçekleştirdi

Nestavilla markasıyla ahşap ve betonarme binalara göre çok daha fazla esneyebilme özelliğine sahip prefabrik ve çelik yapı malzemesi kullanarak ön üretimli konut sektöründe çok geniş bir alanda mimari özgürlük sağlayan Nestavilla, pandemi sürecinde yeni bir alternatif konut tipiyle daha alıcıların karşısına çıktıklarını açıkladı.

Nestavilla, Tiny House konsepti ile dönemin gerekliliklerine uygun şekilde müşterilerine yaşam alanları noktasında alternatif çözümler sunmaya devam edecek. Tiny House dediğimiz, son dönemin gözde yapı sistemlerinden olan ‘karavan tarzı, minimal evleri’ Ar-Ge ve Tasarım merkezinin detaylı çalışmaları ile tasarlayıp, üretimini 1 ayda gerçekleştirdik, üretim altyapımızı seri imalata geçecek şekilde tamamladık ve ilk numunemizi Yapı Fuarı’nda sergiledik ve ziyaretçilerin çok yoğun talepleriyle karşılaştık.

Mühendislik belgesi veriliyor, evin kendisi ruhsatlanıyor

Tiny House’ların en önemli imkanlarından biri, bu evi aldığınızda arsanıza yapı ruhsatı alma zorunluluğunun olmaması. Müşterilerimize mühendislik belgesini ve Tiny House faturasını veriyoruz, onlar ise notere gidip, evin kendisi için düzenlenecek ruhsatlarını cüzi bir bedel karşılığında hızlıca alabiliyorlar. Arsa yapı ruhsatına gerek olmaması da alıcılara, imar izni olmayan yerlerde bile rahatlıkla evlerini kurma ve kullanma şansı veriyor. Bu da insanların yaşamlarını farklı bir odağa kaydırmaları açısından olukça değerli bir değişim sunuyor. Tiny House huzur, doğa, minimalizm ve özgürlüğüne düşkün konukların farklı bir deneyim yaşamalarını sağlıyor.

4 metre yüksekliğiyle tünellerden geçebilecek

Tiny House’ların özellikleri: Karayolları Yönetmeliği’ne uygun tasarlanan Tiny House’un ölçüleri 2.55 x 7 metre olup, evlerin zeminden yükseklikleri tünel gibi alanlardan rahatlıkla geçebilmeleri amacıyla 4 metre olarak planlandı. Toplam ağırlığı 2 bin 800 kg olan bu evler, 4x4 bir araç ile istenilen bölgeye çekilebilecek şekilde tasarlandı. Tiny House’ların toplam kullanım alanı ise 23 metrekare. Bu alan içinde zemin katta banyo, açık mutfak, oturma alanı mevcut bulunuyor, asma katta 2 kişilik bir yatak odası bölümü yer alıyor.

Dış cephe malzemesi olarak İsveç çamı ve kısa cephelerde stor sac kullanıldı. Cephe ile mutfak dolapları ve merdiven altı dolaplar kavak kontra malzemesinden yapıldı. Banyoda ise nem ve suya dayanıklı yine dış cephedeki gibi isveç çamı kullanılmıştır. Ayrıca tasarımda en hafif çelik yapı sistemi taşıyıcı olarak kullanıldı.

Kendi elektriğini güneşten üretiyor

Tiny House projesinin avantajlı bir diğer özelliği evlerin kendi elektriğini üretmesidir. Evlerde 3 adet güneş paneli, inverter ve lityum bataryası ve 1 adet ısı paneli yer alıyor. Güneş panelleri evin kendi elektriğini tedarik ediyor böylece elektrik altyapısı olmayan arazilerde de rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlandı ve buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ocak gibi beyaz eşyalar kolaylıkla çalıştırılabiliyor. Isı paneliyle ise eve sıcak su sağlanıyor. Kendi bünyesinde sirkülasyon pompası ve 100 litrelik temiz su deposu bulunan evlere pis su deposu bağlandığında da pis su-temiz su tahliyelerini gerçekleştiriyor.

Tiny House